Yapay zeka ve robotlar

Yapay zeka alanındaki gelişmeler her geçen gün hayatımızda bu tarz ürünlerin daha çok yer almasını sağlıyor. Özellikle Openai’ın chatGPT girişimiyle birçoğumuz yapay zekanın yeni bir mihenk taşını geride bıraktığını söyleyebiliriz. Robotlar da yapay zeka denince aklımıza ilk gelen ve bizi tedirgin de eden yapıların başını çekmektedir. 

Robotlara yapay zeka yükleyip daha sonra ipin ucunu kaçırırsak insanlığa büyük zarar verebilirler mi? Şimdiden birçok kontrolümüz dışı gelişen olaylarla karşılaşmış bulunuyoruz. Yapay zeka chat botlarının birbirleriyle bizim anlamadığımız bir dilde konuşma girişimi sonucu fişleri çekildi. Güney Kore’de bir robot yanlışlıkla 40 yaşındaki bir çalışanı kutu zannederek konveyör bantına çarptı. Yine Rusya’da satranç oynayan bir robot rakibi olan çocuğun hamlesine tepki verirken çocuğun parmağının kırılmasına neden oldu.  Bu tarz kazalar yapay zekanın henüz küçük çaplı yerel incelemelerle kontrol altına alınmaya çalıştığını ve etkili olmadığını gösteriyor.

Teknolojik gelişmelerde yapay zekanın kaldıraç etkisinden faydalanmamız şüphesiz insanlığı çok daha ileri atacaktır. Ancak ipin ucunu kaçırmamak adına da otoritelerin dünya çapında standartlar, etik kurallar ve benzeri önlemler alarak güvenli gelişimi garanti altına almaları gerekmektedir. Bu bağlamda tüm gelişmeleri takip ederek ve sağlayabileceğimiz katkıları sunarak çalışmalarımızı yürütmekteyiz.

 

 

Latest Posts

Yapay zeka ve robotlar

Yapay zeka alanındaki gelişmeler her geçen gün hayatımızda bu tarz ürünlerin daha çok yer almasını

Kategoriler

Scroll to Top